Pandemia, konflikt w ukrainie. Jak sytuacja geopolityczna wpływa na ceny stali nierdzewnych?
Pandemia, konflikt w ukrainie. Jak sytuacja geopolityczna wpływa na ceny stali nierdzewnych?
Stal to jeden z ważniejszych surowców we współczesnym świecie. Produkcja stali wymaga regularnych dostaw jakościowych rud żelaza oraz innych surowców i pierwiastków, które są dostępne w określonych rejonach globu. Sam proces produkcyjny stali jest skomplikowany, zwykle generuje wysokie koszty. Stal nierdzewna jest jednak materiałem trwałym, a produkty z niej wykonane są projektowane w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.
Okresowe spowolnienie gospodarki nie tylko Polskiej, ale i światowej wynikające z pandemii, zachwiało stosunek podaży i popytu na stal, w tym stal nierdzewną. Z jednej strony lockdown wyhamował wiele inwestycji na świecie i związany z nimi popyt, z drugiej sektor wydobywczy i hutniczy ograniczył produkcję.
Ograniczenie ilości surowca dostępnego na rynku spowodowało niekontrolowany wzrost cen, co wszyscy obserwowaliśmy w trakcie pandemii. Po okresie rygorystycznych obostrzeń produkcja na świecie powoli znów wzrasta. Przemysł wydobywczy żelaza zwiększa wydobycie, a wraz z nim kolejne huty, w tym producenci stali nierdzewnej wznawiają i zwiększają skalę produkcji. W stal nierdzewną zaopatrzysz się z pomocą centrum dystrybucji invest-tech.pl.
Konflikt w Ukrainie powoduje problem z dostępnością surowca dostarczanego na nasz rynek z Ukrainy i Rosji. Może też powodować wzrost konsumpcji stali w sektorach zbrojeniowych. Trudno przewidzieć jak będzie rozwijać się sytuacja w Ukrainie. Niezależnie od tego, czy sankcje nakładane na Federację Rosyjską zadziałają, co jest prawdopodobne, zważywszy na ogólny klimat wokół rosyjskiej inwazji, to wygląda na to, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą znacznie ograniczą ilość surowca dostępnego w obrocie w naszym regionie. Producenci stali będą musieli poszukać dostawców potrzebnych surowców gdzie indziej. Liderzy produkcji rud żelaza z Australii, Brazylii i innych regionów co prawda wznawiają i zwiększają produkcję, ale przy zakupach w regionach zamorskich pojawia się dodatkowy czynnik cenotwórczy w postaci kosztów transportu.
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że spowolnione pandemią gospodarki o dużym potencjale inwestycyjnym przyspieszają. Rośnie popyt na stal, produkty hutnicze oraz zwiększa się ilość inwestycji w ujęciu globalnym. Brak dostaw z Ukrainy i Rosji, rosnąca inflacja oraz koszty transportu. mogą wpłynąć na wzrost ceny surowców w naszym kraju.
Rosnące ceny transportu, wzrost cen paliwa i energii w Polsce powodują, że ceny stali nierdzewnej na rynku krajowym muszą kompensować większe koszty, jakie ponoszą polscy producenci stali nierdzewnej. Mówi się, że nie ma zagrożenia dla ciągłości dostaw surowców do produkcji stali na rodzimy rynek, jednak trudno oszacować jak będą kształtować się ich ceny. Zastanawiając się nad czynnikami mającymi wpływ na ceny stali na rynku, trzeba brać też pod uwagę rosnący popyt krajowego przemysłu, wzrost kosztów pracy, inflację itp.